Тайната на котешкия „масаж“

Защо нашите котки обичат да ни масажират?

Тайната на котешкия „масаж“

Котките, тези толкова познати и привични домашни животни, в действителност крият в себе си немалко тайни и загадки. Човек не може докрай и абсолютно достоверно да обясни всички особености на тяхното поведение. Например, известно и любимо на много стопани умение на котките да правят „масаж“.

Какво на практика подбужда домашните тигри да „масажират“ с лапички?

Романтична версия

Щастливите притежатели на мяукащи и мъркащи домашни любимци ги ценят за това, че внасят у дома уют и комфорт. Особено блажени и умиротворени са тези моменти, когато котката в порив на нежност и преданост скача върху своя стопанин и методично го „масажира“ с предните лапи. 

Е, вярно е, че понякога животното пуска в ход и своите нокти, увлечено в процеса на „масаж“. Най-романтичните и емоционални стопани на котки обясняват този навик с искрена привързаност и изразяване на благодарност, любов към стопанина. Да се потвърди тази версия е трудно, тъй като надеждни методи за изследване на емоциите на котките (ако те съществуват) засега не са измислени. Но освен тази версия, има още няколко обяснения за поведението на мъркащите „масажисти“.

Поведенчески навици

Една от тези хипотези залага на котешкото детство. Някои ветеринари и изследователи са убедени, че такива масажиращи движения котките правят по памет, както някога са мачкали гърдите на своята майка по време на  кърмене. Малко по малко котките са израснали, а навикът е останал: сега те „масажират“ своя „човешки родител“.

Едно от доказателствата в полза на тази версия е това, че при някои котки, лишени от ранно детство от майчина любов и мляко, отхранени изкуствено, липсва рефлекс за масажиране.  

Някои смятат, че подобни навици представляват ехо от предишния див живот. До активното опитомяване на котките те били диви горски животни. И подобен ритуал с тъпчещите на едно място лапи помагал на котките да се настанят по-комфортно за нощуване върху остра трева или купчина листа. Тази версия изглежда по-правдоподобно, отколкото приравняването на котешкия „масаж“ към признанието в любов към стопанина. Особено, ако се отчете, че със същия ентусиазъм мъркащите питомци изразяват своята любов към дивана, одеялото, пуловера или меката играчка, усърдно „масажирайки“ ги.

Физиология

От физиологична гледна точка също има обяснение на бавния „танц“ на предните лапички. Едно от тях се състои в следното: котешкият „масаж“ не е нищо друго , освен начин за маркиране на територията.

Известно е, че възглавничките на лапите на домашните котки, благодарение на намиращите се там жлези, разпространяват миризлив секрет. Освен това котешките лапи са твърде чувствителни, те имат много нервни окончания и рецептори. Поради тов с помощта на своите крайници тези животни получават не малко информация за околния свят.

Освен това някои изследвания довели до извода, че процесът на „масажиране“ провокира и изработката на ендорфин в котката. Той, на свой ред, помага на животното да се отпусне, да се успокои и дори да се избави от евентуален стрес. Ето защо котките често така се подготвят за сън.

Не пропускайте да видите и ⤵️
Котка в дома привлича позитивната енергия
Сънища за котки

Back to top button