Хитринки за чиста кухня

Как да почистим всичко в кухнята след готвене

Хитринки за чиста кухня

Много често, докато готвите, се случва нещо да изкипи. Избършете изкипялото веднага, защото застиналите и вкоравени петна се почистват по-трудно и при търкането може да повредите повърхността на печката.

Ако все пак не успеете да го направите веднага, не търкайтес метална гюдерийка или остри предмети особено упоритите петна. Вместо това вземете содс за хляб. Поръсете мястото, изчакайте малко и забършете с влажна кърпа. За да не мирише цялата къща на загоряло, независимо кога ще решите да почистите петната, поръсете плочата със сол и оцет.

Оцетът е назаменим помощник. Освен за премахване миризмата на изгоряло, може да го ползвате за почистване на хладилника. Напоявате кърпа с вода и оцет. Изстисквате я и след това минавате с нея всички повърхности вътре в хладилника. Не е нужно да търкате. Петната и неприятните моризми изчезват мигновено.. Не мирише на препарат. По същия начин процедирайте и с кутията за хляб. Когато стъклените и порцеланови съдове загубят блясъка си, отново ще ви е необходим оцет. Смесете вода, оцет и утайка от кафе или вода, морска сол и оцет и ги измивате.

Ако съдовете, в които готвите, са емайлирани, вероятно с времето са потъмнели. Напълнете ги с хладка вода, сипете една супена лъжица сол и оцет и ги оставете да престоят 24 часа. Ще се учудите на блясъка на любимите си тенджери. За да ги запазите по-дълго здрави, не сипвайта в тях леденостудена вода, когато са нагорещени. Също така не удряйте по нагорещеното им дъно с лъжица. Емайлът е крехък и чуплив. В случай, че все пак се спука, вземете парченце маджун и го залепете от външната страна на съда. После го сложете на котлона. От топлината маджунът ще се втвърди и отново ще можете да ползвате съда.

купища мазни тигани и тенджери
купища мазни тигани и тенджери

След готвене ви остават купища мазни тигани и тенджери.

Вместо да се борите с тях, да омзнявате мивката и да изпръсквате плочките наоколо, вземете бурканче горчица. Измийте съдовете с нея и след това ги изплакнете с гореща вода. Става бързо, лесно и без да цапате всичко наоколо. В случай, че проблемът е загоряла тенджера, имате два варианта – да покриете дъното й със сол и да я оставите да престои 1 час, след което да я измиете, или да избършете дъното с вестник и да изплакнете съда първо със студена, а после с гореща вода.

Сготвили сте. Почистили сте. Време е да сервирате масата.

Ако сте решили да извадете някои от по-малко употребяваните си порцеланови сервизи, ще се наложи да ги изтъркате с лимонтозу и мокро парче плат, за да възвърнат блясъка си. За да сияят кристалните чаши на масата, е добре да ги обработите със спирт.

Всичко вече е готово? Има само неприятна миризма от готвенето?

Не се тревожете и най-вече – не ползвайте дезодорант или ароматизатор! Това влияе на вкуса на храната. Върху все още загрятата плоча на печката сложете намокрен стрък розмарин. Това е достатъчно.

Не пропускайте да видите и ⤵️
Да прогоним бактериите от кухнята
Антивирус в кухнята – какво да хапнем срещу грип
Полезни съвети в кухнята

Back to top button