Кое ни прави наивни и доверчиви?
На кои неща най-често се доверяваме?
На кои неща най-често се доверяваме?
Съдържание
Най-вероятно сред познатите си имате такива, които поне веднъж са станали жертва на финансова пирамида или схема за бързо забогатяване, искрено са повярвали във фалшива статия или конспиративна теория или са похарчили луди пари за екстрасенси. Защо проявяваме такава наивност?
Хората са склонни да приемат с приоритет сензационните новини. Спомнете си историите за автомобилни катастрофи, при които чрез измама отнемат на жертвата спестяванията ѝ. Писателката Захра Барнс Приписва такова очарование на човешките инстинкти. Първо, виждайки болката на другите, се стремим да се убедим в собствената си безопасност. Това ни позволява още да изпитваме форма на емоционален ескализъм. Барбс сравнява оживлението от разказа за чуждата трагедия с возенето на скоростно влакче. Както и в киното разглеждаме чуждата болка като своеобразно развлечение.
Докато науката лесно може да обясни защо хората не могат да подминат трагедията, по-тревожен е въпросът защо някои са толкова наивни и доверчиви.
Ефектът на Барнъм
Мнозина експерти обясняват това с т нар ефект на Барнъм. Той е наречен в чест на известния американски шоумен Финиъс Тейлър Барнъм и се състои в това, че често хората са готови да вярват на твърдения, смятайки ги за специфични, докато всъщност те са универсални и могат да се приложат за всеки човек.
Британската енциклопедия привежда описания на подобни твърдения: “Понякога хабите твърде много усилия за проекти, които не работят“. “Предпочитате промените и не обичате да се чувствате ограничени в действията си“. “Макар че имате някои слабости, вие се стараете да ги преодолеете, за да станете по-добри“.
Това е потвърждение на ефекта, който помага бизнесът на маговете и екстрасенси да процъфтява. Нищо чудно, че този ефект работи най-добре, когато става дума за положителни или ласкави изказвания, тъй като хората обикновено не обичат да си признават негативните качества.
От магията към маркетинга
Ефектът на Барнъм е мощно средство и в маркетинговата стратегия. Всеки път, когато компаниите предлагат на пазара персонализирани стоки, които се препоръчват “лично за вас“, те преследват същата цел. Консултантите в мрежовия маркетинг набират служители именно с помощта на подобна техника. Общият сценарий е разработен така, че да се приема като лично насочен. Обръщенията започват с комплименти за вашата външност, които обикновено се съпровождат с фразата “Идеално подхождате за тази работа“. Общите характеристики неочаквано се превръщат в лични. И резултатите не закъсняват.
Отчетът на нетърговската организация A A R P от 2018 г показва, че 20 млн американци са работили в мрежовия маркетинг, от тях половината са загубили пари, а почти една трета нищо не са спечелили.
Статия, поместена в The York Times, съобщава, че 41% от американците вярват в екстрасенси, а индустрията от услуги, предоставяни от екстрасенси, астролози и т н неотклонно се разраства. Обемът на печалбите в този сектор надвишават 2 млрд долара за 2018 г.
Това показва, че много от хората са силно възприемчиви към ефекта на Барнъм, а има и такива, които понякога го довеждат до крайности.
Стереотипът, че несгодите закаляват, не работи
Причината, поради които едни попадат по-често в капаните на мошеници, може да се дължи на личната им история. Според изследване на университета в Лестър хората, които са преживели трагедии и трудности в израстването си, с по-голяма вероятност проявяват доверчивост в живота. Например те могат по-лесно да се подават на натиск от страна на връстниците си, на измама или на влиянието на медиите. Неблагоприятният опит включва сериозни заболявания или травми, развод на родителите или смърт на близък човек, трудности в работата, издевателства в училище и т н.
Тези резултати рязко контрастират със стереотипа, че незгодите ни “закаляват“. Според изследователите в действителност повечето хора започват по-малко да вярват в собствените си съждения. Това се случва, защото тези, които постоянно се сблъскват с трудности, асоциират негативните последствия със собствените си действия.
Представете си, че в живота ви настъпва серия от ужасни събития. И в даден момент започвате да вярвате, че всъщност вие самите сте виновни за всичко, което ви се случва. Така, когато астрологът ви обещава, че ще видите във “Фейсбук“ изображение, което твърди, че за всичките ви беди е виновна опозиционната политическа партия, нима не ви се иска всичко това да е точно така?
Това навежда на мисълта, че другите хора не са по-специални или по-умни и всеки, рано или късно, може да стане жертва на измама…
Вижте още и ⤵️
Най-известните медиуми предсказатели
Предсказания на Баба Ванга
Костилките предсказват бъдещето