Плодове или листa от гледичия срещу болка

Как да спрем болката при колит и язва с гледичия?

Изгонете болките при язва и колит

Гледичията е дърво, което често се среща в парковете. То привлича погледите с красивите си фини листа, но малцина знаят, че всъщност има и много лечебни свойства.

В народната медицина се използват и листата и плодовете на гледичията. Те предизвикват разхлабване на стомашно-чревната мускулатура и премахват спазмите. Затова най-често намират приложение при лечение на заболявания на стомашно-чревната система като язви или колити.

Свързани статии

Същевременно антрахиноновите гликозиди дразнят дебелото черво и по такъв начин улесняват придвижването на чревното съдържание, т е оказват очистителен ефект. 

Плодове или листa от гледичия срещу болка
Плодове или листa от гледичия срещу болка

Освен това билката разхлабва мускулните влакна на кръвоносните съдове, в резултат на което настъпва разширението ими може да се прилага за понижение на кръвното налягане.

Гледичия

Дърво от сем. Бобови, високо до 25 (рядко до 45)м.

Кората е сиво-кафява, плитко напукана. Клоните и стъблата са дълги до 10 см, прости или разклонени, остри лъскави шипове.

Листата са перести. Цветовете са жълто-зелени, венчето е почти правилно, съставено от 3-5 листчета. Плодът е плосък боб, дълъг 35-40 см, слабо сърцевидно извити надлъжно усукан, лъскав, кафяв, многосеменен

Цъфти през юни-юли, плодоноси през август-ноември.

Култивира се из страната като декоративно растение за огради и като противоерозионно и в България, и в Централна и Южна Европа. Произхожда от Северна Америка.

Лист от гледичия

Дрогата се състои от изсушени цели и части от сложните перести листа. Листчетата са разположени срещуположно, почти приседнали върху листната ос, ланцетни, към върха стеснени, целокрайни или неясно назъбени.

Миризмата е слаба, вкусът горчив.

Плодове или листa от гледичия срещу болка - дърво/билка
Плодове или листa от гледичия срещу болка – дърво/билка

Събират се младите листа непосредствено след тяхното формиране (май – юни), когато са с най-високо съдържание на биологично активни вещества.

Сушат се разстлани на тънък пласт в проветриви помещения. Рандеман 1:7.

Съдържание. Алколоиди, производни на пурина-триакатрин (до 1 %); витамин С ( 100- 400мг %).

Действие. Спазмолитично, хипотензивно.

Приложение. За лечение на стомашно-чревни заболявания – колити, язви на стомаха и дванадесетопръстника, при обострени хронични холецистити.

Плод от гледичия

Дрогата включва напълно узрелите сухи плодове

Дрогата има слаба миризма и сладникаво-слузест вкус. Събира се през октомври-ноември, когато плодовете започват да падат и са почти сухи.

Пълното им изсушаване обикновено се извършва в сушилня или при температура не по-висока от 50 градуса С. Рандеман 1:1,5.

Съдържание. Антрахинони ( около 2,6 % ); тритерпенови сапонини; флавоноиди – флавона акрамерин, флавонола физетин и дихдрофлавенола фустин; изофлавони – олмелин; захари, слузни вещества, танини ( около 3 % ); в семената – епикатехин -3-глюкозид.

Действие. Спазмолитично, хипотензивно.

Приложение. При спастичен колит, язвена болест и др.

Вижте още и ⤵️
Колит
Билкова аптека
Билки за жени
Билки амулети

Back to top button