Сурвачка – традиции и как да я направим
Какво е сурвачката и как се изработва
Как да направим дрянова сурвачка
Съдържание
Защо дряново клонче?
Защото се вярва в магическата сила на дървото.
Дрянът цъфти първи и дори и в най-студената зима е отрупан с пъпки, символ на пролетта и младостта.
Плодовете му узряват най-късно, което пък било смятано за символ на мъдростта. Така като че ли дървото съединявало целия човешки живот – от младостта до мъдростта на старостта.
Удрянето с жилавата дрянова пръчка трябвало да прехвърли върху човека издръжливостта, здравината и силата на оцеляване на дряна.
Според етнографите това е т. нар. контактна магия, която се съчетава и с вербалната – изричането на благопожелания от сурвакарите.
От дървесината на дряна се правят и доста духови музикални инструменти.
Българската новогодишна сурвачка е точно копие на световното дърво с двете спирали в основата. Затова и носи божествената сила да осъществява пожеланията и мечтите на хората.
Малко предистория
Първоначално дряновата пръчка не била украсявана, трябвало само да се избира такава с най-много пъпки, символ на плодородието. Правели се два кръга единият по-малък, другият по-голям, за да заприлича на буквата “Ф”.
След това с времето украсата се разнообразявала и ставала все по-богата, като всеки елемент имал своето значение. Закичвали се стари монети, символ на материалното благополучие.
Какво е сурвачката
Сурвачка или сурвакница е украсена дрянова пръчка, на която клонките се свиват във формата на полукръг.
Нанизи от пуканки, царевица или други семена се слагали с пожелание за изобилие и берекет на нивите. Червените вълнени конци били символ на здравето.
Сушените плодове и червени чушки също са наричани за плодородие. Често в някои краища на върха на сурвакницата се поставя ябълка, която свързваме с плодородието или пък според други учени е библейски символ.
Още в украсата може да присъстват бяла вълна, чесън, нанизани тиквени семки, боб и царевица (предварително накиснати, за да омекнат) и др.
Начин на изработка
Захванете долните две по-големи клончета към основата с помощта на червена прежда. Направете същото с горните две, така че да се оформи сурвачката.
На различни места оплетете с преждата или завържете като панделки от прежда. В различните краища на България се слагат различни цветове, като всеки цвят си има своята символика.
Нанижете пуканките на здрава връв, като гирлянд и свържете двата най-далечни края на големия кръг долу. Нанижете чушките, сливите, ябълките и украсете на различни места из сурвачката. Може да добавите и нанизче от тестени фигурки.
Слага се люта чушка за здраве, а златната паричка винаги най-отгоре на върха. Паричката може да изработите от “златен” (жълт) станиол от шоколад. Въобще дайте воля на фантазията си мили деца и родители!
Закичването на стари монети е символ на материалното благополучие. Нанизи от пуканки, царевица или други семена се слагат с пожелание за изобилие и берекет на нивите и у дома. Червените вълнени конци са символ на здравето.
Сушените плодове и червени чушки са наречени за плодородие. Понякога на върха на сурвакницата се поставя ябълка, която свързваме с плодородието, а според някои също е и библейски символ.
Още в украсата може да присъстват бяла вълна, чесън, нанизани тиквени семки, боб и царевица (предварително накиснати, за да омекнат) и др.
Много е важно, да „сурвакате“ всеки, който ви падне на Нова година, като вежливо го удряте по гърба с пожелания за здраве, щастие, берекет и т.н.
“Сурва, сурва, Весела Година, Живи здрави до година, до година, до амина!”
Тук може да намерите още стихчета за сурвакане
Повече за обичая
В първите часове на новата година започва обичаят Сурва (Сурваки). Във всеки дом влизат сурвакарите – групи от малки момчета – деца, или по-големи – ергени-сурвакари – само от “силния” пол. И едните, и другите обаче задължително носят сурвачки, и едновременно със сурвакането момците сурвакари изричат благословии на всеки от семейството, започвайки от най-стария.
Само за момичетата по същото време е обичаят ладуване (напяване на пръстените), играят хора и пеят песни. После всяка мома пуска свой пръстен, гривна, гердан, обица или китка в бяло котле с мълчана вода (вода, донесена от извора в мълчание).
Котлето престоява в градина под трендафил цялата нощ. На сутринта момите отново се събират и избраната от тях пръстенарка вади един по един пръстените и ги нарича – така всяка мома разбира за какъв момък ще се омъжи.
След тях се сурвака добитъка, домашните животни – всичко, което е “живинка” в къщата, включително домашните любимци, коте, куче, пиленце и др. Вярва се, че тези благопожелания ще предпазят човека от премеждия, лоши срещи и ще му осигурят успех във всички начинания.
Стопаните даряват сурвакарската дружина с кравайчета, сланина, орехи и пари, възнаграждавайки ги за донесеното благополучие. Кукерите и сурвакарите играят различни танци и обреди за здраве и късмет, а злите сили се гонят с огън, който се прескача за здраве!
Вижте и:⤵️
Поверия за Нова Година
Сурвакане
Васильовден