Страстна седмица – Велики четвъртък
Ден на спомен, традиции и духовно пречистване

Велики четвъртък е един от най-важните дни от Страстната седмица, последната седмица преди Великден. В християнската традиция този ден е посветен на възпоменанието на няколко ключови събития от живота на Иисус Христос, които предшестват неговото разпятие и възкресение.
Библейското значение на Велики четвъртък
Съдържание
Велики четвъртък е ден, в който християнската църква отбелязва четири важни събития от последните дни на Иисус Христос:
1.Тайната вечеря – последната вечеря на Иисус Христос с неговите апостоли, на която той дава на учениците си последните си духовни напътствия. На тази вечеря Христос установява тайнството Причастие (Евхаристия), като взема хляб, благославя го, разчупва го и го раздава на учениците си с думите: “Вземете, яжте, това е моето тяло!” След това вдига чашата и казва: “Пийте от нея всички. Това е моята кръв на Новия завет, която за вас и на мнозина се пролива за прощение на греховете”.
2.Умиването на нозете на апостолите – преди вечерята Иисус Христос умива краката на своите ученици в знак на смирение и любов към тях, давайки им пример за служение.
3.Молитвата в Гетсиманската градина – след вечерята Христос отива в Гетсиманската градина под Елеонския хълм, където се моли до идването на предателя.
4.Предателството на Юда и залавянето на Христос – на Тайната вечеря Иисус пророкува смъртта си на кръста и посочва, че един от учениците му ще го предаде на фарисеите. По-късно Юда предава Христос с целувка, което води до неговото залавяне.
Църковни обреди на Велики четвъртък
На този ден в православните храмове се извършват специални богослужения:
•Свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота.
•Вечерта в храмовете се служи утренята на Велики петък, когато се четат 12 определени откъса от Евангелието, известни като “Дванадесетте евангелия”, които разказват за Христовите страдания, включително за Тайната вечеря и предателската целувка на Юда.
•По време на маслосвета, всеки желаещ мирянин бива помазан с елей за здраве.
Народни традиции и обичаи
Велики четвъртък е не само ден с дълбоко религиозно значение, но и ден, богат на народни традиции и обичаи:
Боядисване на великденски яйца
Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота, преди празника Възкресение Христово. Първото яйце, което се боядисва, трябва да бъде червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството за здраве. Това яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което досега е стояло в къщата, за да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели.
Народното вярване гласи, че боядисаните на този ден яйца не се развалят през цялата година. Хората също вярват, че тези осветени яйца, заровени в градината, я предпазват.
Други обичаи и поверия
•В някои райони на страната през този период се палят огньове за душите на починалите, за които се казва, че идват и сядат под стряхата. Затова на този ден не се мете, за да не се образува много прах, който да влезе в устата на мъртвите.
•На Велики четвъртък жените нямат право да перат дрехи нито на ръка, нито в пералня.
•Когато се опичат козунаци, вътре се слага монета. Който я получи, ще има добра година.
•Метеорологичните явления на Велики четвъртък могат да предскажат какъв ще бъде сезонът: ако вали – времето ще е лошо до юни; ако пада сняг – чакайте горещо лято; поява на облаци предвещава богата реколта; ако времето е топло – очаква се добра пролет.
Велики четвъртък е ден на пречистване – както на тялото, така и на духа. Това е време за размисъл, молитва и подготовка за великия християнски празник Възкресение Христово, който настъпва само три дни по-късно.