Кога да вземаме лекарствата си за максимална ефективност
Как да приемаме лекарства за да имат максимална ефективност
Правилно подбраният момент може да повлияе на действието им и да помогне за намаляване на страничните ефекти.
Съдържание
Всички искаме лекарствата ни да са възможно най-ефикасни, но това изисква и известно усилие от наша страна. Понякога трябва да внимаваме да не комбинираме медикаментите с определени храни и напитки, както и да не смесваме препарати, които си пречат взаимно. В някои случаи пък има значение кога в рамките на деня вземаме лекарството. Този подход се нарича хронотерапия и напоследък е актуален покрай набор от изследвания, които потвърждават, че между действието на лекарството и момента на неговото вземане има връзка.
Преди лягане
Някои лекарства действат най-добре, когато се вземат преди лагане. Така е с някои видове статини, които възпрепятстват производството на холестерол в организма.
„Определени статини, като флувастатин, не се задържа дълго в тялото. Вземайте ги вечер, когато черния дроб произвежда най-интензивно холестерол. Други статини имат по дълго действие, така че дори да се вземат рано сутрин, това не е от голямо значение за ефекта им“ , казва Джошуа Гагни, фармацевт и епидемиолог в свързаната с Харвард болница Бригам.
При лекарствата за кръвно също има значение кога се вземат. „Вземането на тези медикаменти вечер може да гарантира пикови нива на активните вещества на следващата сутрин, когато обикновено има най-висок риск от сърдечен удар“ , казва д-р Дийпак Бат, кардиолог и главен редактор на журнала Harvard Heart Letter.
Ако приемате диуретици за намаляване на кръвното обаче, трябва да преосмислите препоръката за вземането им вечер. Диуретиците повишават уринирането, което може да попречи на съня. Пробвайте първо дали ви въздейства така и ако не ви кара да ставате до тоалетната нощем, то може да го вземете вечер – това ще помогне за спадане на налягането.
Подходящи за вземане вечер са и лекарства, от които ви се приспива. например някои антидепресанти. „Част от препаратите против депресия имат приспиващ ефект, което помага, ако депресията е съчетана с безсъние. Медикаментът тразодон даже се взема повече срещу безсъние , отколкото срещу депресия“, обяснява д-р Майкъл Крейг Милър, асистент по психиатрия в медицинския колеж на Харвард.
Рано сутрин
Някои лекарства трябва да се вземат сутрин. Една от причините за това е процесът на усвояване – той се подпомага, когато приемът е преди закуска.
„Храната, напитките и други медикаменти може да попречат на усвояването на някои лекарства, а това намалява и тяхното действие“, посочва Гагни. От този тип лекарства са бифосфонатите като алендронат, ибандронат и ризедронат, които се прилагат срещу фрактури при пациенти с остеопороза. „Вземайте ги на гладно сутрин с голяма чаша вода, поне 30 мин преди ядене, пиене и вземане на други лекарства“, препоръчва Гагни.
Друга причина лекарствата да се вземат сутрин е, ако пречат на съня. Има антидепресанти с подобно действие, което се проявява най-силно в началото на лечението, обяснява Милър.
Какво да правите
Когато за първи път лекарят ви предпише ново лекарство, попитайте го кога е най-добре да се взема за максимална ефикасност. Това зависи от много фактори. Така например с лекарства като протон-помпените инхибитори (омепразол), които спират отделянето на стомашна киселина.
„Тези инхибитори трябва да се вземат на празен стомах 20 – 30 мин преди хранене, обикновено сутрин. Но ако страдате от киселини вечер или нощем, питайте лекуващия лекар дали да вземете лекарството 20 – 30 мин преди вечеря на празен стомах, тъй като няма медикамент от този тип, чието действие продължава 24 часа“, казва д-р Кайл Стелър, гастроентеролог в свързаната с Харвард Масачузетска многопрофилна болница в Бостън.
Ако предписаното време за прием не ви допада, вероятно има възможност то да се промени. Така е например с лекарствата против мигрена.
„Трицикличните препарати като амитриптилин се препоръчват обикновено вечер преди лягане, тъй като удължават фазата на дълбокия сън. Друг медикамент – топирамад, може да се взема и сутрин, и вечер“, казва д-р Саит Ашина, невролог, който специализира лечение на главоболие в свързания с Харвард медицински център „Бет Израел“.
Ако не можете да се оправите с всичките си лекарства, разделете ги на дози и надпишете всяка кога се взима, като спазвате препоръките на лекуващия лекар. На пазара има и специални кутийки за тази цел, а вече и различни електронни приспособления и приложения, но тези артикули за съжаление често са над финансовите и техническите възможности на средностатистическия пациент у нас.
Не пропускайте да видите и ⤵️
Лекарствата за хипертония водят до импотентност
5 лекарски мита, които могат да ви убият
Бърза помощ без лекарства
Внимавайте с лекарствата когато сядате зад волана
Дивият чесън: лекарството на индианците