Коледните празници и децата
Как възприемат децата празниците?
За да се зарадва детето на Коледа и Нова Година, не го претоварвайте с преживявания.
Търпението не е присъщо за малките деца. Те бързо и много по-силно от възрастните се впечатляват. И също бързо и силно се претоварват от нови преживявания. Синът или дещеря ви ще възприеме и запомни празниците, ако не ги започнете много рано.
Не украсявайте елхата в къщи отрано. По улиците или моловете има достатъчно – обяснете какво символизират. Но ако я направите удома седмици преди Коледа, детето ще се обърка и ще стане нетърпеливо.
Щом елхата е вече тук, значи празникът е дошъл, тогава къде е Дядо Коледа. Освен това, като продължение на много дни то я гледа, свиква и престава да й се възхищава. Привичното не предизвика въображение.
Добре е да не го водите на пазар през последната предпразнична седмица, когато има най-много хора. Така ще пощадите възприятията му, няма да свързва Коледа и Нова Година с блъскащи се тълпи. Пък и себе си ще спасите от нескончаеми молби да купите едно или друго.
Ако детето е по-чувствително и стеснително, не ходете на масови тържества. Те харесват на малчугани, които вече са навършили 5-6. За по-малки обикновено са стресиращи. За 2-3 годишните не са подходящи и събития, където са отделени от родителите.
Ако ще ходите на ефектни празненства с изобилие от свeтлинни ефекти, силно озвучаване, видеостени, актьори с арки костюми, дори 5-6 годишнитеможе да се стреснат. Затова обяснявайте предварително какво ще се случва и в каква последователност.
Преди Коледа полезно и приятно занимание у дома е разглеждането на нечупливи украшения за елха. Ако детето е на 2-3, може да има спомени от миналогодишната. Показвайте му играчките една по една и обяснявайте, че скоро в къщи пак ще има коледно дърво.
Когато почнете да го украсявате, нека да участва цялото семейство. С по-големите майсторете коледни украшения или пригответе заедно меденки.
Може да направите и календар. Детското съзнание не е способно да възприема дълги срокове. Хлапето не знае колко остава до Коледа, а календарът му помага да се ориентира. Нарисувайте няколко големи цветни кръгчета – по едно за всеки оставащ ден. Броят им не бива да е повече от годините на детето плюс още един.
Ако е на 3, в календара сложете 4 кръга и му го дайте на 22 декември сутринта. Вечерта зачертайте отминалия ден или залете върху кръга коледна картинка.
Най-добре прекараните празници са онези, за които възрастните са съгласували очакванията. Не е задължително да сте заедно цялото семейство през всичките дни. Добри са всякакви комбинации – татко с мама и детето; татко с детото или мама с детето, татко и мама – а детето при баба и дядо. Важното е всички да прекарат добре.
От полза ще е да си определите приоритетите. Разделете нещата – онези, които държите да направите и онези които не са чак толкова важни. Няма съмнение, че трябва да има и забавления и за родителите, не само за децата.
Около Коледа и Нова година ще се видите с роднини и приятели. Имайте предвид, че колкото повече гости се съберат, толкова по-непредсказуемо ще е поведението на детето. Ако е на 2-3 и тържеството е у вас, в началото то може да прояви ревност, да не дава на другите деца да му пипат играчките, дори да гони гостите.
Когато се съберат повече деца, съобразете се с интересите на всички, когато организирате празника. По-малките са по-неиздържливи, но големите са по-палави. Нормално е по-големите да не искат да играят с малките и дори нарочно да ги дразнят. Разумно е възрастните от компанията да си разпределят кой наглежда поотрасналите и кой малките. Така тържеството минава по-спокойно.
Имайте предвид, че когато са на гости, децата обикновено си играят тихо и мирно 20-30 мин. След това започват неразбории, ако не предложите интересни занимания.
Придържайте се към правилото, че за малкото дете на ден има само по едно важно събитие, което е максимално съгласувано с установения му режим. Впечатленията в повече ще го изнервят.
Давайте му почивки, празникът не е само елхи, подаръци и низ от събития. За сина или дещеря ви празника е и когато мама за никъде не бърза и татко си е у дома. След ден с тръвде шумно и емоционално преживяване му осигурете еднодневна пауза.
А за да е по-лесна след празничната адаптация, в последния ваканционен ден не планирайте голямо забавление. Иначе контрастът ще е рязък и на детето ще му е по-трудно да се настрои към обичайния делничен ритъм с тръгването на забавачка и училище.
Не пропускайте да видите и ⤵️
Малко познати факти за Коледа
10 любопитни факта за коледната елха
Коледни традиции по света
Мръсни дни от Коледа до Йордановден
Следваканционна депресия
Как да общуваме с децата си