Полезни съвети

Научете полезни хитринки

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ

*Не изхвърляйте водата , в която сте варили картофи, с нея отлично може да се почистят сребърни или посребрени предмети и съдове.

*Петна от плодови сокове върху дрехите ще изчезнат, като ги натриете с памук, напоен със смес от 3 лъжици вода и 1 лъжица амоняк. След това изперете дрехата.

*Петна от ръжда върху предмети може да почистите, като ги търкате с коркова тапа, натопена в олио.

Свързани статии

*Когато фурната пече много силно от долната част, поръсете дъното й със силно накълцана морска сол, поставете тавичката върху солта или, ако ползувате скара – върху скарата.

*Ако искате да имате през новогодишните празници във вазата зелени или цветни клонки, през ноември отрежете клонли от дрян, люляк, даже от плодови дръвчета и ги сложете във ваза с хладка вода. Учудващо е наистина, но клонките разцъфтват.

*Счукани черупки от яйца, престояли няколко дена в студена вода, служат за поливане на цветя като тор.

*Ябълките се запазват добре през зимата, ако се съхраняват, като се слагат върху рафтовете с дръжките надолу.

полезни съвети
полезни съвети

*Заквасена сметана лесно се разбива на каймак, като й прибавим щипка сода бикарбонат.

*Найлонови или от друга синтетика пердета се изпират добре по следния начин: два часа се оставят да киснат във вода, в която е разтворена шепа сол. След това се перат в топла вода и ипрах за пране и се плакнат обилно в студена вода. Окачват се влажни.

*Опърлени от гладене хасени или ленени покривки или бельо се накисват в разредено с вода кисело мляко в пропорция едно към едно и престояват цяла нощ.

*Полирана мебел се излъсква с разтвор една трета вода , една трета оцет и една трета олио. Сместа се разклаща добре и с мек парцал леко се нанася върху мебелите. Веднага с мек вълнен парцал се излъсква добре.

*За да запазят цветята по-дълго свежестта си, отрязвайте стеблата им с остър нож, а не с ножица, при което последните се притискат и не могат да поглъщат вода. С ножа направете косо дълъг разрез. По такъв начин по-голяма площ е в допир с водата.

*Извягвайте да слагате в хладилника продукти с остра миризма (риба, лук, пъпеш). Ако е необходимо да сторите това, не ги оставяйте в отделението, където се намират мляко, масло, сметана, яйца.

*За да не изсъхва в хладилника свареното месо, увийте го в опъковачна хартия. Салатата, пресният лук и репите се запазват свежи, ако изчистени и добре измити ди сложите в найлонов плик.

*Щипка захар, пусната в тенджерата , в която варите заленчуци, подобрявя техния вкус.

*Една лъжичка захар и малко оцет заменят бялото вино за соса или ястието.

*За да нарежете сиренето на тънки филийки, без да се натроши, нагрейти предварително ножа.

*Пържолите, шницелите, котлетите стават особено вкусни, ако ги намажете с горчица 1-2 часа , преди да ги пържите.

полезни съвети
полезни съвети

*Хряна ще настържете много лесно, ако го оставите през нощта в студена вода.

*При пържене нагрейте предварително тигана, поръсете щипка сoл и тогава сложете мазнината. Така ше избегнете пръскането и ще изразходвате по-малко мазнина.

*Лукът и корените за супа , прибавете към месото при варене или задушаване, подпомагат по-бързото му увиране и подобряват вкуса му.

*Багрилните, вкусовите и ароматичните вещества на различните хранителни продукти се извличат най-добре от съответствуващата на дадения продукт мазнина. Олиото например извлича по-добре тези вещества от зеленчуците, докато при варивата те се извличат еднакво както с олио, така и с мас.

*Когато приготвяте месни и зеленчукови супи, съобразявайте времето, необходимо за сваряването на всеки продукт поотделно, и съобразно това го прибавяйте към другите.Така например говеждото месо увира за 2-3 часа. Прясното зеле за 40-50 мимути, морковите за 30-35 минути, макаронените изделия за 20-25 минути.

*Боядисаният с блажна боя под добива приятен блясък, ако го измиете с топла вода, в която сте прибавили ½ – 1 чаша оцет и 2-3 чаени лъжички амоняк.

*За да отстраните по-лесно мириса на риба от тигана, тавичката или тенджарата, изтрийте ги с употребен влажен китайски чай.

Вижте още и ⤵️
Съвети за кухнята
Съвети за по-дълъг живот
Няколко психологически съвета

Back to top button