Характерът влияе на съня
Как влияе характерът на нашият сън?
Оптимистите спят по-добре
Лишаването от сън е основен проблем за общественото здраве. Всъщност около 30% от възрастните хора не получават оптималното за тях количество нощен покой. Освен това доказано е, че всеки десети човек страда от безсъние. В същото време има редица неща, които могат да помогнат за подобряването на съня – като например покупката на нов матрак или възглавница, ограничаването на консумацията на алкохол в късните часове, спортуването или стриктното използване на спалнята само за почивка.
Позитивното настроение също е пряко свързано с възможността на човек да се наспи добре. Това става ясно от резултатите, получени по време на ново изследване. Учените твърдят, че оптимистите се радват на по-добър нощен сън, в сравнение с песимистите. Освен това те имат по-добро сърдечно съдово здраве, рядко страдат от метаболитен синдром и никога не страдат от тревожност и безсъние.
Доц. Розалба Ернандес и екипът ѝ изследвали 3548 доброволци на възраст между 32 и 51 години. Всички те участвали в проучване за развитието на риск от коронарна артериална болест в младежка възраст. За да оценят състоянието им, изследователите поискали от тях да попълнят анкета. Чрез нея те оценили тяхната нагласа към живота и ежедневните им навици. Един от въпросите бил свързан с качеството на съня им – трябвало да посочат броя на часовете, през които спят дълбоко, дали са били неспокойни през нощта, както и всички симптоми за безсъние, ако страдат от такова.
Учените открили, че 74% от оптимистите никога не са страдали от безсъние, а 78% от песимистите има ли сериозен проблем с нощния покой. “Резултатите от това проучване разкрива сериозна връзка между оптимизма и спокойния сън“, обобщава доц. Ернандес. По думите ѝ липсата на здравословен сън (между 6 и 9 часа в зависимост от индивида) е проблем за общото състояние на организма – включително увеличава риска от затлъстяване, хипертония и дири някои злокачествени заболявания.
Диспозиционният оптимизъм – убеждението, че положителните неща ще се случат в бъдеще, е един вид психологическо предимство на индивидите. Тези хора също се радват на добро здраве и спокоен нощен сън. Имунитетът им е силен и те успешно се справят с всички болестотворни вируси и бактерии.
Въпреки, че откритията ѝ все още не са потвърдени от други изследвания, тя смята, че е възможно да е открила един от вероятните механизми, които влияят на съня, а от там и на общото здравословно състояние на хората.
Оптимистите са по-добри в справянето с проблемите и овладяването на стресовите събития, които са част от ежедневието на всеки от нас. Способността за намаляване на тревожността и притесненията са в основата на позитивното мислене. Ето защо човек трябва да намери онези дребнички неща в живота, които го правят щастлив.
Вижте още и ⤵️
Съвети за спокоен сън и лесно събуждане
Съвети за кратък сън в офиса
Съвети за перфектен сън по време на полет