Посрещнете Рождество с празнично настроение

Празнично настроение на Коледа - как да го постигнем

Посрещнете Рождество с празнично настроение

Коледната звезда е изящно, но и капризно цвете

Какво е Коледа без коледна звезда? Как да съхраните по-дълго това красиво цвете, за да грее домът ви в празнично настроение?

Коледна звезда
Коледна звезда

Коледната звезда не обича пряката слънчева светлина. За да живее по-дълго, обаче, в първите дни след като я внесете в дома си, я оставяйте по няколко часа на прозореца.

Свързани статии

Растението трябва да се отглежда при температура от около 20-21 градуса. По-топлия въздух е причина да увехне по-бързо. Дръжте я далеч от камината, радиатора, вентилатора и отворени врати и прозорци.

Поливайте само когато пръстта в саксията е суха. Не сипвайте много вода и пробийте достатъчно дупки на дъното на съда, в който жветето е заседено, за да може течността да се оттича бързо.

Коледната звезда може да живее доста дълго след празниците, ако слагате в саксията й тор за домашни растения веднъж месечно. Не правете това обаче докато цъфти.

Изберете си жива елха

Много хора през последните години предпочитат да си вземат живо коледно дръвче, за да му се радват дълго и след празниците.

Живо Коледно дърво
Живо Коледно дърво

Обикновено наричаме елха всяко коледно дръвче, но те са различни видове. Ако след това ще отглеждате растението в стая, най-подходяща е араукарията. Тя е бавнорастящо растение, което може да се отглежда в съд, който трявба да се сменя с по-голям всяка година.

Засадете дръвчето в почвена смес, направена от чимовка, листовка, торф и пясък в съотношение 1:1:1:2. Най-добрият период за смяна на контейнера е февруари.

В случай, че отглеждате растението в малка стая и не можете да си позволите по-големи екземпляри, не е нужно всяка година да прехвърляте араукарията. Наистина няма да стане особено висока, но затова пък ще бъде много гъста и красива. Тъй като тя се нуждае от много свеж въздух, проветрявайте често помещението, в което я отглеждате.

Коледарче срещу скандали у дома

Коледничето е многогодишно стайно растение. Много от нас го наричат коледарче. Винаги цъфти по коледа и според народните вярвания предпазва дома от зли думи, скандали и пререкания.

Коледниче
Коледниче

Коледничето няма много общо с типичните кактуси, защото изисква повече грижи. Трябва да го насадите в рохка почва, саксията да му е достатъчно широка, да го торите, поливате и къпете редовно – особено през лятото.

Температурните му изисквания са над 10 до 25 градуса. Не обича да го местите, защото пъпките може да окапят. Най-добре се чувства на светло място, но без пряка слунчева светлина.

Ако започне да цъфти около Коледа, може да се радваме на жветовете му и целия януари. След като прецъфти, може да намалите поливането, а през ранна пролед може да го пресадите, ако саксията му е омаляла. Вкореняването става лесно, просто откъснете малко от коледничето и го засаждате в новата саксия. Това е достатъчно, за да си пусне коренчета.

Не пропускайте да видите и ⤵️
Суеверия за нова година
Рождество Христово (Коледа)
Малко познати факти за Коледа
Коледа – традиции и трапеза
Мръсни дни от Коледа до Йордановден
Пожелания за 25 декември – Коледа
Пожелания за Коледа

Back to top button