При рязко застудяване не се затваряйте вкъщи

Как да останем здрави в студените дни?

Какво да правим в студеното време?

Очаква се тези дни силно да застудее и температурите да паднат с повече от 15 градуса. Всяка рязка промяна в температурата, влажността и атмосферното налягане оказва голямо влияние върху здравословното състояние. Една от основните причини е, че aртериалното налягане е функция на атмосферното. В метеорологията има раздел, който се нарича човешка биометеорология. Установено е, че динамиката на околната среда влияе на тялото и на психиката.

При рязко застудяване не се затваряйте вкъщи
При рязко застудяване не се затваряйте вкъщи

Повече от половината хора на планетата са метеорологично чувствителни. Те peaгират на промените във времето с усещане за слабост, главоболие, болезненост в ставите и мускулите. Може да има гадене, спад в настроението, нарушения на съня и апетита. Смята се, че тази изострена чувствителносте присъща по-често на хора със сърдечносъдови проблеми. В рисковата група влизат също тези, които водят заседнал начин на живот, и подложените на хроничен стрес, подриващ имунитета и механизмите за адаптация.

Метеорологичната чувствителност не е заболяване, но лекарите дават съвети за преодоляване на неразположенията. Вместо да се затворите вкъщи, те препоръчват по-често да излизате на открито, за да може организмът по-бързо да свиква с промените на времето. Хората с ниско кръвно е добре да пият повече течности. Кафето и колата са само за спешни случаи, тъй като имат диуретичен ефект, а това допълнително сваля кръвното.

Хипертониците трябва да се консултират с лекуващия си лекар, който да направи евентуална корекция на медикаментозната схема. Може да изяждате 2-3 банана дневно, тъй като са богати на калий и подобряват работата на сърцето. Добре е храната да е в по-малки количества и в менюто да има повече пресни плодове и зеленчуци. За правилната циркулация на кръвта е важен микроелементът хром, който се съдържа в гъбите, стафидите и ядките.

чаша билков чай в студеното време
чаша билков чай в студеното време

Когато усетите характерните симптоми, причинени от изострената метеорологична чувствителност, намалете темпото на работа. Изпийте чаша билков чай със съставки, които успокояват нервната система.

Може да се посъветвате с личния си лекар какви комплексни витамини да вземете. Полезни са и т.нар. растителни адаптогени като екстракт от женшен. Те сe приемат 2-3 пъти дневно 15-30 минути преди или 4 часа след ядене.

Вижте още и ⤵️
Студени крайници
Лечение с топло и студено
Предпазване на кожата през зимата
Как да се погрижим за колата си през зимата

Back to top button