Тодоровден (Конски Великден)
Съботата след Сирни Заговезни празнуваме Тодоровден - имен ден
Тодоровден (Конски Великден) 2023
Съдържание
Съботата след Сирни Заговезни. Празнува се главно за здраве на конете. Това определя и основните обредни действия в обичайно-празничния комплекс.
Ето и кратко видео с информация за празника ⤵️
💌 Абонирайте се за нашия видео канал за да не пропуснете следващото ни интересно видео по темата!
Дата на която се празнува имения ден
Тодоровден (Конски Великден) е подвижен. Oтбелязваме го на 08 март 2025г., (събота).
На Тодоровден (Конски Великден) празнуват имената (именници)
ДОРА, ДОРИАН, ДОРИАНА, ДОРИЕТА, ДОРИНЕЛА, ТЕО, ТЕОДОР, ТЕОДОР(А), ТЕОДОРА, ТОДОР, ТОДОРА, ТОДОРА,ТОДОРКА, ТОДОРКА, Тодор
Описание на именния ден
Преди изгрева на слънцето жените приготвят обредни хлябове с форма на конче или подкова и украсени с орехови ядки, скилидки чеснов лук и сол. Всяка домакина раздава от тези хлябове, като подскача, бяга, имитира движението и цвиленето на конете. Стремежът на всяка жена е да не остава последна.
От обредните хлябове се слага и и в храната на конете. За тяхно здраве се раздава и варена царевица.
Най-интересният момент от Тодоровден е кушията. На празника се изпълняват и обреди, свързани с младите невести, които са в първата година от сватбата. В Западна България младата булка, облечена в невестинската си премяна, отива в петък вечер на църква. Придружава я свекървата, която носи тепсия с варена царевица и отгоре специален колак. Невестите остават навън, а свекървите влизат вътре, където свещеникът „отчита донесеното“. По пътя до къщи те и другите жени ритат невестите. Върнатата царевица разпръскват по градините, за да расте посятото.
В някои райони се изпълнява и друга интереснаобредна практика за здраве и плодовитост. Сутринта на празника младата булка приготвя малки хлебчета. Празнично облечена, тя обикаля домовете на близки и роднини, раздава от тях, а домакините и пожелават деца. Накрая отива при родителите си, където и зетят, и свекървата и се слага обща трапеза.
Рано на Тодоровден майките изкъпват децата си, за да не ги боли глава, да не се разболяват. Преди кушията жените си мият косите с вода, в която поставят слама от яслитена конете. Водата от миенето хвърлят на улицата след конете, за да са дълги и здрави косите им като конска грива.
В Родопската област е известен обичаят Бекане. След църковната служба домакинята дава на всеки от семейството да хапне по няколко зърна от натопен в топла вода предишния ден грах. От него хвърля към тавана по една шепа за всички и за добитъка. Момите нижат броеници от накиснат във вода грах или нахут, украсяват ги с копринени конци и ги дават на избраниците си, а те им връщат подаръци.
Гостува се на именниците.
Източник: Календарни празници и обичаи на българите
Пожелания за Тодоровден
Честит празник!
За Тодоровден ти пожелаваме куп приятни изненади,
здраве и любов.
Нека имаш верни приятели,
които са винаги до теб,
не само когато имаш повод да почерпиш,
но и в моментите,
когато имаш нужда от помощ и подкрепа.
Честит празник!
Виното да те опиянява, радостта да те окрилява,
да си винаги широко усмихнат и да следваш все по-големи мечти и начинания.
Успех в работата и живота, пари и късмет!
Честит Тодоровден!
Пожелавам ти четирилистната детелина на късмета и щастието да расте в сърцето ти, за да бъде винаги
близо до теб!
👉 Вижте пълната колекция Пожелания за Тодоровден
Трапезата и обичаи за Тодороден
Рано сутринта в деня на празника жените приготвят специални обредни хлябове във формата на подкова или конче, от които раздават на съседите и поставят в храната на животните.
Майките къпят децата си за здраве и мият косите си, като поставят във водата слама от яслите на конете, за да бъдат косите им здрави и лъскави като конска грива.
Основен обичай на празника е надбягването с коне, наричано кушия или домле. То се прави, защото съществува вярването, че св. Тодор яхвал коня си, обличал девет кожуха и на този ден отивал при Бога, за да измоли от него лятото.
👉 Вижте всичко за Обичаите и традиционната трапеза за Тодоровден
Поверия за Тодоровден
Тодоровден наричат още и Конски Великден. Натози ден накичват конете с шарени пискюли и конски маниста. Жените пускат в леген сноп слама от конюшната, завързаан с червен конец и в тази вода си мият косата. След това я пливат пред конете преди надбягванията, за да бъдат косите им дълги и хубави като конската опашка.
На Тодоровден традиционно се провежда кушия- надбягвания с коне. На Тодоровден свекървата трябва леко да ритне снаха си, за да се сдобие снахата с дете. Свети Тодор покровителства раждаемостта и плодовитостта. Почитането на конете на този ден не е от християнска традиция, а с корени, дълбоко в миналото на прабългарите, когато конят е бил свещено животно, а конската опашка- знаме.
👉 Вижте всички Поверия за Тодоровден
Вътрешни препратки
Именни дни през месецаИменни дни през януари
Празници през месеца
Значение на имета
Всички именни дни през годината
Външни препратки
Wikipedia
Православието
Съновникът
Не пропускайте да видите и ⤵️
Пожелания за имен ден на жена
Пожелания за имен ден на мъже
Пожелания за имен ден
Пожелания за имен ден на дете