Как въздействат цветовете върху човешката психика

Цветовете, светлината и психиката

Как въздействат цветовете върху човешката психика

Лечебните свойства на светлината и на багрите били известни още в древен Китай, Египет и Индия. През Средновековието витражите на прозорците в европейските храмове били правени така, че преминаващата през цветните стъкла светлина да се пречупва по особен начин и да въздейства мистично на молещите се. В края на 19 век били открити лечебните свойства на ултравиолета, през 20-ти учените установили, че всеки цвят от спектъра въздейства на нашия организъм по определен начин. Така започва да се развива цветотерапията.

Как въздействат цветовете върху човешката психика
Как въздействат цветовете върху човешката психика

Въздействието на цветовете върху хората може да става по различен начин: чрез специални лампи, кристали, вани и пр., но и чрез дрехите и интериора в дома, а дори и посредством визуализация (мислена представа). Дори когато се храним, ние пълним организма си с определени цветови вибрации.

Свързани статии

С помощта на багрите може да се провежда профилактика на заболяванията, но и да се облекчи протичането на вече съществуващи болести.

Ето и как въздестват върху човека основните цветове.

ЧЕРВЕН

Червен
Червен

Червеното усилва сексапила на жената!

Физиологично въздействие:

Стимулира нервната система и кръвообръщението, усилва секрецията на адреналина, увеличава сексуалните възможности. Спомага за повишаване на артериалното налягане при хипертония, полезен е при анемия, простуда (през миналия век било прието болните от скарлатина да си увиват гърлото с черван шал).

Психологическо въздействие:

Внушава увереност и чувство за безопастност, формира лидерски черти. Помага при депресии, страхови неврози, за преодоляване на инерцията. Подобрява настроението и укрепва волята. Не се препоръчва на сприхави хора, а също и на склонни към агресия. Злоупотребата с червения цвят може да доведе до превъзбуждане на нервната система, вълнение, главоболие.
Противопоказания – При повишено кръвно налягане.

ОРАНЖЕВ

ОРАНЖЕВ
ОРАНЖЕВ

Ако децата ви са злояди, поднесе им ястието в оранжеви чинии!

Физиологично въздействие:

Възбужда апетита, подпомага храносмилането и усвояването на полезни вещества от храната. Затова е подходящо оранжевият цвят да се използва в оформлението на кухнята и на трапезата.

Психологическо въздействие:

Зарежда с енергия, премахва неприятните чувства, помага да се преосмислят тежки жизнени ситуации, подтиква към вземането на важни решения. Полезен е при скука и апатия. Настройва оптимистично. Но не прекалявайте – ако всичко в живота ви е наред, оранжевото може да ви отпусне и да потънете в леност.
Противопоказания – при повишена нервна възбуда.

ЖЪЛТ

Жълт
Жълт

Физиологично въздействие:

Полезен е за паметта и за храносмилателната система, подобрява функциите на жлъчния мехур, препоръчва се при запек. Също така помага да се преодолее нервното изтощение.

Психологическо въздействие:

Гони негативизма, дава увереност, повишава възприемчивостта към новостите, стимулира творчеството, дисциплинира, помага на концентрацията. Жълтото е добре да бъде водещ цвят в помещението, в което приемате гостите – тогава те ще се чувстват по-освободено. Може да използвате жълтия цвят и в детската стая, тъй като той повишава любознателността. Но бъдете умерени все пак, защото прекаляването с този цвят действа възбуждащо на децата, а също така може да развие у тях и нетърпимост към чуждото мнение.
Противопоказания – при безсъние и болести на стомаха.

ЗЕЛЕН

Зелен
Зелен

Зеленото е цветът на природата и действа успокояващо.

Физиологично въздействие:

Нормализира дейността на нервната система, помага за регенерация на костите и меките тъкани, има антисептични свойства. Препоръчва се при главоболие, болести на сърцето и белите дробове, при простуда.

Психологическо въздействие:

Способства за душевната хармония и предразполага към обкръжаващите. Прави хората уравновесени, премахва негативните емоции, агресията, вътрешната скованост. Но ако трява да прекарате деня активно, да вземете много решения, не бива да се любувате на зеленото – то отпуска. Стремежът да се избягва зеленият цвят говори за неудовлетвореност от собственото емоционално състояние.
Противопоказания – при жлъчнокаменна болест.

СИВ

Сив
Сив

Сивият цвят укротява децата!

Физиологично въздействие:

Лекува безсънието. Притежава противовъзпалително действие. Помага при повишено артериално налягане, ларингит, изгаряния, мигрена. При децата облекчава протичането на заушка и морбили, както и прокарването на зъбките.

Психологическо въздействие:

Полезен е за душевния покой, предразполага към съзерцателност, стимулира раждането на нови идеи. Помага на децата да се избавят от страховете, намалява склонността към грубост и жестокост. Но злоупотребата със сивото може да доведе до умора, тъга и пасивност.
Противопоказания – при лош апетит.

СИН

Син
Син

Физиологично въздействие:

Препоръчва се при кръвотечения, безсъние, ангина, ревматизъм. Излишакът му може да повлияе негативно ендокринната система.

Психологическо въздействие:

Прогонва тревожността, развива интуицията, избистря мислите, помага за самовглъбяване. Снема пристъпите на истерия, мускулното напрежение, възпалението. Помага на недоверчивите, неспокойните, напрегнати деца. Злоупотребата сас синия цвят може да доведе до тревожност и потиснатост.
Противопоказания – при сезонни депресии, апатия.

ВИОЛЕТОВ

Виолетов
Виолетов

Виолетовото пробужда стремежа към духовно израстване!

Физиологично въздействие:

Помага при възпалителни процеси, успокоява нервната система, подобрява съня.

Психологическо въздействие:

Виолетовото се препоръчва при психически нарушения. Пробужда стремежа към духовно израстване. Предозирането заплашва с тъга и депресия.
Противопоказания – при силна способност за самовнушение, психически разстройства.

Вижте още и ⤵️
Цветове
Цветовете лекуват болести
Благоприятни цветове според зодията
Цветотерапия

Back to top button