Как точно работата на бюро руши здравето

Как да подобрим здравето си въпреки работата на бюро

Работата на бюро и здравето

И преди сме го чували, при това доста често: “Работата на бюро хич не е добра за здравето”. Уви, много малко от нас осъзнават колко много в действителност са вредите за здравето от това да висим часове наред на един стол. Още по-малко пък са онези, които действително знаят как да намалят щетите.

Как точно работата на бюро руши здравето
Как точно работата на бюро руши здравето

Ако прекарвате поне 6 часа дневно на бюро, рискът от сърдечен инцидент нараства с над 110%. Компютрите увеличават опасността от загуба на зрение с 40% и от появата на инсулинова резистентност, а също влияят на психичното здраве. При това физическата активност през уикенда не компенсира щетите, нанесени през седмицата, и има повърхностен ефект.

Сърцето

Дори и 4 пъти седмично да се занимава човек със спорт, това не е достатъчно, ако по време на работа не прави редовно почивки със ставане. “Най-важното от гледна точка на сърцето е , че ако сте седнали, сърдечният ритъм ще се забави и това влияе на всичко. Ако работите 7 часа на бюро, са ви нужни поне 4 почивки от по 20 – 30 мин, за да се възстановите частично”, обяснява д-р Алън Стюърт, кардиохирург от медицинския университет в Маунт Синай.

Друг проблем е, че е по-вероятно човек да яде по-малко здравословна храна. “Ако нямате възможност да станете, ще се задоволите с храната около вас или с храна, която може да бъде доставена, а тя обикновено е далеч по-малко богата на хранителни вещества“, обяснява Стюърт. Освен това, ако седите по цял ден, търсите неща, които да ви дадат енергия – например захар.

Мускулите изгарят с 35% по-малко мазнини, когато човек не се движи. Получава се увеличена циркулация на мастни киселини и ударен трафик на холестерол към сърцето, а това значително увеличава риска от инфаркт, допълва лекарят. “Дори да ходите на фитнес 4 пъти седмично, няма напълно да компенсирате вредата от 6 – 7 часовото седене всеки ден и по-високият риск от инфаркт остава” предупреждава Стюърт.

Организмът изгражда опасна инсулинова резистентност.Установили сме, че хората, които седят по 6 часа на ден, са по-малко чувствителни към инсулин. А инсулиновата резистентност е признак на диабет от втори тип, който се развива от уседнал начин на живот и затлъстяване”, казва лекарят и предупреждава, че има голям риск дори за работещите в офисите, които изглеждат здрави.

“Ако не движите достатъчно мускулите си, не преработвате достатъчно глюкоза, значи, че ще имате далеч повече мазнини около корема”, допълва лекарят.

Това не може да се компенсира с тренировки през уикенда, дори с планински походи, тъй като щетата на сърцето и мускулите вече е нанесена. “Без почивки през работния ден рискът си остава същият. Запомнете: не стойте на стола повече от 2 часа, без да станете за 20 мин да се разтъпчете”, смята кардиохирургът.

Работата на бюро и здравето
Работата на бюро и здравето

Как точно работата на бюро руши здравето

Съветите за намаляване на риска:

1.Стойте прави колкото може повече. Изправяйте се при всяка възможност, за да поддържате сърдечния си ритъм по-висок – когато говорите по телефона, с колега  или за чаша вода.

2.Правете почивки за изправяне на всеки час. Това няма да позволи сърдечният ритъм да се забави прекалено.

3.Когато имате среща, която не изисква да се стои пред компютър и екран  – направете я на открито и се разходете.

4.Естествено, не спирайте да спортувате. Нужно е поне 30 -45 минути физическо натоварване поне 4 пъти седмично.

Мускулите

“Вярвате или не , колкото по-малко седим, толкова по-добре е за естественото състояние на тялото”, казва Мо Уиди, треньор в “Хелт и Ракет Клъб” в Ню Йорк. “Ние сме създадени от труда. Седенето за по-голямата част от деня може да увеличи риска от контузии”, казва той и обяснява, че така човек, губи сила в ключови места, като торса и седалищните мускули и увеличава натоварването върху костите. “Всички части от тялото ни работят заедно, затова, ако нещо е извън строя, то “Разваля” и останалите части. Мускулите загряват различно, ставите променят функциите си, за да компенсират”, обяснява Уиди.

Стойката е изключително важна – тя помага за излъчване на увереност, намалява вероятността от травма и помага за избягване на астма, допълва треньорът. “Когато имате лоша стойка – с рамене, свити напред, и превит гръб, пречите на дробовете да получават ефективно кислород”, пояснява той.

За да се избягват травми и лоша стойка, е важно да се закаляват мускулите, които контролират гърба и предната част на тялото.

Плъзгане по стена:

Застанете до стена или огледало. Облегнете гърба, разгънете тялото и повдигайте таза към гърба. Облегнете ръцете на стената. Наведете брадичката, така че задната част на главата да може да застане срещу стената. Натискайте главата към стената, докато плъзгате ръцете нагоре и надолу. Така се упражняват мускулите на гърба и врата.

Очите

“Екраните няма да ви доведат до ослепяване”, уверява д-р Ранди Маклъглин, офталмолог от медицинския център към университета в Охайо. Все още обаче се водят спорове колко вредно е ултравиолетовото излъчване от екрана за очите и как взирането в него за часове може да засили напрежението върху ретината. Това със сигурност води до умора на очите. И макар въпросът още да се проучва, отдавна е ясно, че ултравиолетовите лъчи може и да не вредят, но със сигурност и не помагат на очите, допълва специалистът.

Ето какво може да се направи:

  1. Почивка за очите. “Препоръчваме ги на всеки 30 мин. Погледнете на далеч и отпуснете очите за поне 30 сек. Не е нужно да спирате да мислите, просто отвърнете поглед от екрана”, обяснява Маклъглин. 
  2. Капки без рецепта. Те помагат и могат да облекчат сухотата и умората на окото. 
  3. Преглеждайте очите си на всеки 2 години. Дори и да нямате оплаквания или проблеми. “Много хора може да смятата, че очите са им добре. Но все пак нека веднъж на 2 години се уверяват, че това наистина е така”, казва лекарят. 
  4. Компресите от лайка. Сварете чай от лайка и го сложете в хладилника. Потопете два тампона за почистване на лице в охладената течност и ги поставете на  очите си за 3 – 4 минути. След това повторете процедурата. Правете си компреси два пъти седмично при преумора.

Не пропускайте да видите и ⤵️
Колко трябва да работим през седмицата за да не се натоварваме
Кратката дрямка в офиса е полезна
Упражнения за топене на коремни мазнини които може да правите в офиса

Back to top button