Успение на Пресвета Богородица

На 15 август отбелязваме Успение на Пресвета Богородица - имен ден

Успение на Пресвета Богородица

Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни и от католици.

Дата на която се празнува имения ден

Успение на Пресвета Богородица отбелязваме на 15 август 2025г., (петък).

Свързани статии

На Успение на Пресвета Богородица празнуват имената (именници)

МАРИ, МАРИАМ, МАРИАН, МАРИАНА, МАРИЕЛА, МАРИЕТА, МАРИНА, МАРИН, МАРИНЧО, МАРИО, МАРИУС, МАРИЦА, МАРИЯ, МАРИЯН, МАРИЯНА, МАРЛЕНА, МАРУСЯ, МАРУША, МАРУЦА, АНА-МАРИЯ, МАРА, МАРИНЕЛА, МАРИОЛА, МАРИЯ-МАГДАЛЕНА, МАРЯНА, МАРИЙКА, Марин, Марина, Мария, ПРЕСЛАВ, ПРЕСЛАВА, Мара, Маруша, Марушка, Преслав, Преслава

Ето и кратко видео с информация за празника ⤵️

💌 Абонирайте се за нашия видео канал за да не пропуснете следващото ни интересно видео по темата!

Описание на именния ден

Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението й̀. Според преданието, на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото й тяло.

От далечни времена празникът се предшества от пост, който съединява в себе си два древни поста: някога едни християни са постили преди празника Преображение Господне, а други – преди Успение на Пресветата Богородица.

Успение на Пресвета Богородица - 15 август
Успение на Пресвета Богородица – 15 август

Константинополският събор, свикан през XII век, по времето на патриарх Лука, определя, всички християни да спазват Успенски пост – от първи до петнадесети август. Празникът продължава девет дни; неговото отдаяние се извършва на 23 август.

Храмът "Успение Богородично" в Йерусалим
Храмът „Успение Богородично“ в Йерусалим

Гръцката православна църква „Успение Богородично“ в Йерусалим, изградена на мястото, където според Преданието е бил гробът на Пресвета Богородица. Храмът е изграден от кръстоносците върху останките на византийска базилика.

Той е издигнат през IV век върху мястото, където според преданието е било положено тялото на Божията майка в Гетсиманската градина. Запазеният и до наши дни каменен градеж обаче е от ХI век – тогава кръстоносците обновяват стария храм.

Празника в България

Българската православна църква отбелязва празника на 15 август. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, напуска земния живот на 64-годишна възраст и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него.

Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.

Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: “Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.” В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави “въздигане на хляба”.

Пожелания за Успение на Пресвета Богородица

Честит имен ден, Мария!
Като пролетна роса да си красива,
като нежен слънчев лъч игрива,
да раздаваш щедро чар и светлина,
окрилена да се връща в тебе любовта!


Честит имен ден!
Красиви цветове, верни приятели и нови победи!
Честит имен ден Марияне!


Бъди успешна и красива!
Бъди мъдра и добра!
Но преди всичко бъди себе си!
Чести имен ден Миме!


Честит имен ден!
Пожелаваме ти да бъдеш благословен/а с всичко,
което събужда най-красивата и истинска обич в теб!
Да бъдеш нежна и смела, влюбена и неповторима!
Късмет и озарение да носи името ти!

👉 Вижте пълната колекция Пожелания за Голяма Богородица

Традиции

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.

На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Разрешава се риба. Вярващите даряват на църквата свещи, домашнотъкано платно, месал, кърпа и пари.

Празничната трапеза

Обредна трапеза: варено жито, царевица, пшеница, пита, каша от пиле, грозде, диня, мед.

Богова пита

Обяд

  • 6
  • 00:55 ч.
  • 303 кал.

Невероятна и лесна пита за бъдни ве§ер която може да приготвите за празника

Продукти: брашно, вода, сода, сол

Поверия

Според поверията, на 14 август вечерта, жените, които искали да имат дете, молели Богородица да им помогне, носели дарове и оставали да преспят в църквите, носещи нейното име. Те вярвали, че тя ще им помогне да се сдобият с отроче.

На 15 август всички млади жени не трябвало да се докосват до нищо с червен цвят, за да не останат бездетни.

👉 Вижте още Поверия и суеверия за Голяма Богородица

Вътрешни препратки

Именни дни през месеца
Именни дни през август
Празници през месеца
Значение на имета
Всички именни дни през годината

Външни препратки

Wikipedia
Православието
Съновникът

Не пропускайте да видите и ⤵️
Пожелания за имен ден
Пожелания за имен ден на дете
Пожелания за имен ден на жена
Пожелания за имен ден на мъже

Back to top button