Бабинден – Обредни ритуали и трапеза
Традиции, обичаи и трапеза за Бабинден
Обичаи и трапеза за Бабинден
Съдържание
На 8 януари се отбелязва празникът Бабинден.
Празнува се в чест на бабите акушерки, помагали при раждането на децата, и за здраве на майките и малките.
Рано сутринта на този ден бабата ще посети всички къщи, в които е бабувала, носейки приготвените още от Богоявление мед, питка здравец, просо и червена вълна. Първо ще окъпе детето, ако е малко, а на по-големите ще измие очите и благославяйки, ще ги мазне с мед по челата и бузите и ще залепи малко вълна и просо, за да е здраво и пъргаво, румено и сладко.
Връщайки се вкъщи след обиколката, бабата се подготвя за посрещането на майките, които до обяд идват в нейния дом.
Жените носят със себе си кърпа, сапун, прясна погача, вино, кокошка, пари и дарове за бабата. Всяка жена целува ръка на бабата, полива й да се измие, като пуска през ръцете й сапуна, за да се раждат лесно децата така, както той се плъзга в ръцете на бабата. След това я дарява и слага на общата трапеза донесената храна.
Начело на трапезата сяда бабата и след като се прекръсти, кани всички жени майки. Към края на обеда идват и и мъже, пеят се песни, играят се хора.
Бабата слага от просото в решето и ръси с него върху главите на жените, за да раждат повече и лесно децата.
Празненството в нейния дом завършва, щом тя и жените излязат на двора и заиграят хоро, водено от нея.
Важен обичай на този ден е къпането на бабата. До чешмата или реката отнасят бабата, качена на колесарка-предница на кола. Тя е окичена с червени чушки, пуканки, кълчища. По пътя, както и в нейния дом, буйното веселие е придружено от действия, стимулиращи полов акт.
Във веселбата взимат участие всички – играят, пеят, отправят се закачки към мъжете, а в някои райони на страната тържеството завършва в кръчмата, където мъжете черпят жените и търпеливо понасят шегите им и често циничното им поведение, немислимо при други случаи за традиционния бит на българина.
В края на празника, след окъпването й, всички вкупом придружават бабата до дома й, където тържествено я внасят на ръце, а жените отново й целуват ръка и се разотиват.
ТРАДИЦИОННА ХРАНА ЗА ПРАЗНИКА
Млечна баница
Продукти:
- 1 кг брашно,
- 400 гр вода
- 15 г сол
- 1 лъжица оцет
- 1 лъжица олио
- 300 гр масло
- 6 яйца
- 1 литър мляко
- 100 гр грис
- 300 гр захар
Начин на приготвяне:
Брашното, водата, солта, оцетът и олиото се замесват на тесто, от него се разточват 5-6 кори, които се намазват обилно с разтопено масло, слагат се една върху друга, нарязват се на парчета и се пекат във фурната (корите да бъдат полуопечени). Докато още са топли, се заливат със смес от млякото, сварено със захарта и гриса, и разбърканите сурови яйца. Баницата се допича до сгъстяването на плънката.
Сарми с месо
Продукти:
- 1 кг свинско месо
- листа от две зелки
- червен пипер
- суха чубрица
- зелев сок
- 200 гр мас или олио
Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на парчета (около 50 г всяко). Парченцата се наръсват с червен пипер и стрита чубрица и се увиват в зелеви листа. Сармите се поставят една до друга, заливат се със зелев сок и малко хладка вода, прибавя се маэнината и се варят на тих огън.
Свинско с праз
Продукти:
- 1 кг свинско месо
- 1,5 кг праз лук
- 75 гр сол
- 20 гр чубрица
- една лъжица червен пипер
Начин на приготвяне:
Дребно нарязаният праз лук се нарежда в тенджера така: най-отдолу се слага пласт лук, върху него тлъсто свинско месо, нарязано неголеми парчета, отгоре останалият праз, солта, червеният пипер и чубрицата. Долива се малко вода и яденето се задушава до сваряване на месото. Отгоре се поръсва с лют червен пипер.
Бурания
Продукти:
- 1 кг кисело зеле
- 200 гр ориз
- 200 гр олио
- 150 гр кромид лук
- 400 гр зелева чорба
Лукът се нарязва на ситно и се запържва в олиото. Зелето се наpязва на дребно, прибавя се към лука, захлупва се с капак и се вари до омекване. Отделно се сварява оризът, върху него се сипва зелето, всичко се разбърква хубаво, след което се налива зелевата чорба.
Буранията се оставя да поври малко, а като се дръпне от огъня и изстине, тя cе сгъстява. Яде се студена.
❗️По желание за Бабинден може да се омеси пита и да се направи баница с масло и сирене.
Вижте още и ⤵️
Поверия и обичаи на Бабинден
Бабинден 21 януари (стар стил)