Петковден

На 14 октомври почитаме Св. Петка - Петковден - имен ден

Петковден – св. Петка

Празникът е известен още като Петковден, Зимен Петковден, Св. Параскева – Петка.

Дата на която се празнува имения ден

Петковден отбелязваме на 14 октомври 2025г., (вторник).

Свързани статии

На Петковден празнуват имената (именници)

ПАРАСКЕВ, ПАРАСКЕВА, ПАРАСКО, ПАРАШКЕВ, ПАРАШКЕВА, ПЕНА, ПЕНКА, ПЕНКО, ПЕНЧО, ПЕНЬО, ПЕНО, ПЕТКА, ПЕТКАН, ПЕТКАНА, ПЕТКО, ПЕТРА, ПЕТРАНА, ПЕТРАНКА, ПЕТЪР, ПЕТЬО, ПЕТЯ

Ето и кратко видео с информация за празника ⤵️

💌 Абонирайте се за нашия видео канал за да не пропуснете следващото ни интересно видео по темата!

Описание на именния ден

Дойде ли Петковден хората казват, че топлото време си отива и започва зимата. От днес до Димитровден се забранява домашната работа с вълна, кроенето и шиенето. Вярва се, че ако някой носи дрехи скроени през този период ще се разболее, а след смъртта си ще се превърне във вампир.

Света Петка е родена през 11 век в град Епиват, намиращ се на брега на Мраморно море.

Легендата разказва, че когато била на 10 годишна възраст чула гласа на Исус Христос и тогава решила да се посвети на вярата. Когато родителите й починали напуснала дома си.

Петковден - св. Петка - 14 октомври
Петковден – св. Петка – 14 октомври

Обходила светините на Константинопол, посветила се на Бога в малък храм в Иракли, след 5 години посетила Ерусалим и Божи гроб като се установила в Йорданската пустиня.

Предусещайки смъртта си, не след дълго, се върнала в родния си град Епиват. Починала докато се молела. Погребали я вън от градските стени, като чужденка.

Според преданието дълги години гробът й бил забравен. На мястото обаче се случвали много чудеса. Слепи проглеждали, сакати прохождали, болни от тежки болести оздравявали.

През 1238 година, след Клокотнишката битка, мощите на светицата били пренесени в Търново от цар Иван Асен Втори.

След завладяването на Старопрестолния град реликвите на света Петка били отнесени първо във Видин, а после в Белград.

Днес мощите на Света Петка са в румънския град Яш, в църквата „Три светители“.

Пожелания за Петковден

В този специален ден, на името ти отреден
желаем ти да спре при теб едно добро,
до него да застанат още сто,
така да бъде всеки ден, с усмивка да си озарен!
Честит празник!


Честит имен ден!
С пожелание за много здраве,
изобилие от най-желаните от теб неща,
постоянство в щастието и любовта,
позитивизъм и веселие!


Дълго младей, век поживей,
много се смей и във всичко успей!
Честит Празник!

👉 Вижте пълната колекция Пожелания за Петковден

Празничната трапеза

На Петковден се месят колаци, като най-големият от тях се нарича на св. Петка. Хлябът и къщата трябва да се поръсят със светена вода и цялото домочадие да се поклони трикратно на погачата. Обредната трапеза включва овче месо, курбан чорба, яхния с праз, сарми.

Трапеза Петковден
Трапеза Петковден

В някои райони денят е женски празник. Правят се питки, намазани с мед и наречени на светицата. След литургията най-възрастната жена коли петел или кокошка, от които се вари курбан, като това става на високо място или край извор с целебна вода, посочен от светицата. Свещеникът освещава курбана и започва женският празник.

На Петковден се правят родови курбани и се месят обредни хлябове, като най-големият, наречен „Света Петка”, се слага на трапезата върху мъжка риза, паничка сол и чаша вино. Къщата се ръси със светена вода, обредният хляб се прекажда и цялото семейство му се покланя три пъти. След това най-възрастната жена вдига хляба високо и благославя с него всички и раздава парченца.

На масата ни на Петковден е хубаво да присъства: 

👉 Вижте всички Обичаи и традиционна храна за Петковден

Народни обичаи

Празникът в чест на света Петка – Петковден, се смята за завършек на лятото и есента, а с това и на активния стопански цикъл. По традиция се правят курбани, сборове и служби за здраве и плодородие.

На този ден обикновено става заплождането на домашните животни, известно още като овча сватба или мърлене.

В християнската митология света Петка се почита като покровителка на жените и техните домашни дейности – предене, тъкане, кроене, шиене.

Празника в България

В района на Тракия около Петковден се правят специални жертвоприношения на черни кокошки, наричани Кокоша черква, Господева черква, Божи дух и др.

Жените не бива да работят с вълна, а ножиците се завързват с червен конец – „за да не се отваря устата на вълка”, също да плетат, за да не се оплетат чревцата на агънцата.

Жените, които не спазват повелята, се вярва, че биват посетени от Света Петка – под формата на змия или съсухрена жена, която иска да ги умъртви.

Смята се, че ако човек облече дреха, ушита в дните между Петковден и Димитровден, ще се полудее или разболее, а след смъртта си ще се превърне във вампир. След оплождането, по традиция, жените изпичат пресни питки и ги раздават, за да се роди здрав добитък.

Денят се смята за повратен и в този смисъл на Петковден в някои краища, се спазва обичая „полезване”. Според него, какъвто човек ти стъпи първи в къщата, определя късмета и здравето през цялата година.

Обичаи

Дните от Петковден до Димитровден имат митичен смисъл съответстващ на Мръсните Погани дни. Тези дванадесет дни наричани още „вълче или вампирско погано“ представляват сакрална граница между старата и новата година. В тези дни чудати и отвъдни същества бродят по човешките земи и светът е по-хаотичен и опасен.

На места се провежда съботата преди Петковден Петковденска задушница, за почитане на мъртвите раздава се подковки, поръсени с варено жито, подсладен ориз, диня и грозде.

Поверия за Петковден

Съгласно народните легенди светицата се свързва и с духа, който покровителства къщата и семейството. Известно е още, че тя е закрилник и на брака и плодовитостта.

В дванадесетте дни след Петковден не бива да се започва нова работа, защото ще завърши неуспешно. Жените не бива да работят с вълна, да кроят и да шият дрехи за мъже, да докосват остри режещи предмети предмети. Ако някой облече дреха шита тези дни, той или стадото му ще бъде нападнато от вълци. Човекът ще се разболее или полудее.

👉 Вижте всички Поверия за Петковден

Вътрешни препратки

Именни дни през месеца
Именни дни през октомври
Празници през месеца
Значение на имета
Всички именни дни през годината

Външни препратки

Wikipedia
Православието
Съновникът

Не пропускайте да видите и ⤵️
Обичаи и традиционна храна за Петковден
Пожелания за имен ден
Пожелания за имен ден на дете
Пожелания за имен ден на жена
Пожелания за имен ден на мъже

Back to top button