Бъдни вечер
Историята за Бъдни Вечер, имен ден, обичаи
Бъдни вечер – Малка Коледа
Съдържание
- Бъдни вечер – Малка Коледа
- Дата на която се празнува имения ден
- На Бъдни вечер празнуват имената (именници)
- Традиции
- Постни сарми с кисело зеле
- Пълнени чушки с ориз
- Пожелания за Бъдни вечер
- Празничната маса
- Празничния хляб
- Богова пита
- Традиции и обичаи
- Боговица
- Мръсни дни
- Коледуване
- Поверия за Бъдни вечер
- Вътрешни препратки
- Външни препратки
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището, но и на умрелите предци-родственици, които също се считат за част от семейството.
Ето и кратко видео с информация за празника ⤵️
💌 Абонирайте се за нашия видео канал за да не пропуснете следващото ни интересно видео по темата!
Дата на която се празнува имения ден
Бъдни вечер отбелязваме на 24 декември 2025г., (сряда).
На Бъдни вечер празнуват имената (именници)
БИСА, БИСЕР, БИСЕРА, БИСЕРКА, БИСТРА, ЕВГА, ЕВГАЛИЯ, ЕВГЕНИ, ЕВГЕНИ(Й), ЕВГЕНИЙ, ЕВГЕНИЯ, ЕВДА
В различните краища на страната народът я нарича Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. Дори самото название на Рождественската нощ – Коледа, няма християнски произход. В него се откриват срички от обредите на древните тракийци и южните славяни.
Традиции
По стара традиция, преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник.
Отначало разбърква с него огъня, наричайки: „Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом“ После поставя тънкия край на дръвчето в огъня; там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.
Дървото е крушово, дъбово или буково. В предварително издълбана в него дупка се сипва червено вино, тамян и зехтин за берекет. Преди да се сложи в огъня, се запечатва с пчелен восък.
Така приготвен коледният бъдник, наричан още коледник или прекладник, се смята за миросан и осветен и вече може да бъде принесен в жертва на божествата.
Този обичай е отглас от стари славянски вярвания по нашите земи. Според тях, в деня, когато се очаквало да се роди дете, мъжът запалвал осветено дърво, за да прогони духовете на умрелите преждевременно бебета, покойници, зли орисници и вещери.
След покръстването българският народ запазил този обичай, но палел миросаното дърво в чест на раждането на Спасителя.
На Бъдни вечер на трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите са постни. Задължително се приготвят сарми, пълнени чушки и компот от сушени плодове.
Постни сарми с кисело зеле
Вечеря
- 5
- 01:25 ч.
- 292 кал.
Страхотна рецепта за постни сарми с кисело зеле и ориз. Опитайте я сега!
Продукти: ориз, кисело зеле, зелев сок, глава лук, олио, сол, червен пипер, магданоз, чубрица
Пълнени чушки с ориз
Вечеря
- 5
- 01:15 ч.
- 316 кал.
Постни пълнени чушки с ориз - лесни и много вкусни
Продукти: чушки, лук, ориз, домати, олио, черен пипер, магданоз, сол
По искрите от огъня пък се гадае каква ще е годината. Колкото повече са те, толкова по-богата ще е реколтата, кравите по-млечни, а прасетата – по-тлъсти.
Пожелания за Бъдни вечер
Честита Бъдни вечер на теб, на мен, на всички нас! Самият факт, че се намираме на толкова уютно място и имаме топлина, уют и хубава храна е достатъчен да си кажем, че сме щастливи и имаме всичко.
Пожелавам ви да умеете да цените, това което имате – това е тайната на щастливия живот.
Нека в навечерието на Бъдни Вечер и идващата Коледа,
Христос да ви благослови с цялото щастие и успех, което заслужавате! Весела Коледа!
Желая ти най-прекрасната Бъдни вечер, с най-обичаните от теб хора!
Честита Бъдни вечер!
В тази свята нощ можем да помълчим и да се порадваме на това, че сме отново заедно. Независимо от разстоянията, които ни делят, ние намираме начин да се съберем и да споделим най-светлия празник в годината заедно.
👉 Вижте пълната колекция Пожелания за Бъдни Вечер
Празничната маса
Празничната трапеза се нарежда върху слама на земята в югоизточния ъгъл на одаята под иконостаса. На трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала.
Гозбите обаче са постни. Трапезата трябва да е отрупана с всички, което се произвежда в домакинството:
- варено жито
- варен фасул
- сърми
- пълнени чушки с боб (или ориз)
- ошав
- туршии
- лук
- чесън
- мед и орех
- вино
В някои краища правят също тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив цялата година). В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех. Това се прави, за да се осветят четирите краища на света.
Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява трапезата. По-рядко това го прави най-възрастната жена, защото като праправнучка на грешната Ева, тя се смята за нечиста. Вярва се, че тамянът прогонва лакомите дяволчета от масата, а силата на баща им Сатана и неговите помощници вещери, караконджоли, магьосници отслабва. Така тъмните сили не могат да извършат злините, замислени в навечерието на Коледа. Прекадяват се и всички помещения в къщата, кошарата, оборът.
Според езическите традиции по нашите земи в навечерието на Рождество Христово стопанката на дома трябва да залъже с погача злия бог Коледо. Питката трябва да е кръгла или завита като кравай, но замесена постна, без яйца и мляко. Ако някой е сторил в дома тежък грях през годината, отгоре й се намазва малко мед за омилостивяване на злопаметния Коледо.
👉 Вижте всичко за Трапезата на Бъдни вечер
Празничния хляб
Празничният хляб в различните краища на България се нарича боговица, вечерник или коледник. На трлапезата се разчупва от най-възрастния в семейството с думите: „Ела, Боже, да вечеряме“.
Богова пита
Обяд
- 6
- 00:55 ч.
- 303 кал.
Невероятна и лесна пита за бъдни ве§ер която може да приготвите за празника
Продукти: брашно, вода, сода, сол
В християнски времена, поканата започва да важи за раждащия се Христос. Първото парче се слага под иконата на света Богородица. Момите слагат залък от боговицата под възглавницата си, за да им се присъни момъкът, за когото ще се омъжат.
От тестото на погачата се пекат и малки кравайчета – колачета. С тях се даряват коледарите на следващия ден. Всеки трябва да опита всички ястия, за да му върви годината. Накрая по избраните орехи се гадае ще бъде ли здрав; ако орехът е пълен, няма да боледува. Докато трае вечерята, никой не трябва да става от масата. Ако все пак се наложи да я напусне за малко, върви приведен, за да не повалят караконджолите житата и да не обрекат селото на глад. От сламата, върху която е вечеряла фамилията, напролет се сплитат венци и окачват на плодните дървета, за да раждат изобилно.
Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът. Вярва се, че когато домочадието заспи, близките покойници идват да вечерят.
Традиции и обичаи
Бъдни вечер е последният от дните на родилни мъки на Боrородица, които започват от Игнажден /20 декември/ и завършват на Коледа, отбелязван от православната църква като Рождество Христово.
Денят е свързан с много обичаи и обредни практики, които се спазват стриктно, за да се подсигури и подпомогне семейното благоденствие.
Подготовката за празника започва от ранна сутрин с приготвянето на няколко вида хляб.
Хлябовете се приготвят от облечената празнично домакиня. Основният хляб, посветен на коледния празник, е с кръгла форма, пластична украса от тесто – кръст, кръг, и се нарича боговица, бъдняк, светец, вёчерна.
Боговица
Вечеря
- 8
- 01:30 ч.
- 501 кал.
Обреден хляб - пита Боговица, който народа ни е приготвял за различни поводи и празници.
Продукти: мая, брашно, сода, захар, сол, олио, вода, олио или зехтин
👉 Вижте всички традиции и обичаи за Бъдни вечер
Мръсни дни
Дванадесет мръсни дни започват от Коледа до Йордановден. Народът ги нарича още погански или вълчи нощи, защото от 25 декември до 6 януари границата между земята и небето изчезва. Разделението между този и онзи свят временно се заличава. По време на поганските дни духове на умрели идват в света на живите. Битува страхът, че някой от тях може да си хареса човек от фамилията и да го отнесе със себе си.
Когато настъпи полунощ и Коледа, тогава ще дойдат коледарите, тогава ще се роди Христос, но и тогава според народните вярвания, започват Мръсните дни.
Коледуване
Коледуването замества древните езически посвещения на младежите в зрялост. Според традицията коледарите са само момци, които са готови за женене.
Коледарите се предвождат от станеник. Той носи обредното дръвче – ябълка, елха – клон със седем разклонения, на които е забучена варакосана ябълка, кравай, червени конци, зеленина, монети.
Станенине, господине,
добри сме ти гости дошли,
добър сме ти глас донели,
низ хубава, долна земя:
овци ти се изягнили,
вси овчици ваклушатки
и овновци виторожки.
Станенине, господине,
тебе пеем, домакине!
Облечени в нови дрехи, заметнати с ямурлуци, с калпаци, украсени с чимширови китки, пуканки, нанизани на червен конец, сушени сливи, стафиди, коледарите обхождат всички домове.
Станеникът изрича благословия, предназначена за семейството и къщата; после дружината изпява песни и за всеки един поотделно. Стопаните даряват богато коледарската дружина – колаци, дребни пари, месо, сланина, брашно, боб, лук, вино и орехи.
С част от събраното на следващия ден коледарите си устройват угощение; друга част продават и даряват парите за църквата, училището или читалището.
Вярва се, че на Коледа небето се отваря и всичко в един миг светва; това обаче могат да видят само праведниците. На Коледа човек може да си пожелае каквото поиска, желанията се сбъдват.
Поверия за Бъдни вечер
Някои си разменят подаръци, други остават будни, за да чакат коледари или „отварянето” на нощното небе, за да си пожелаят нещо. Това, което доста от нас не познават, са традициите с всичките им подробности и точно затова сега ще се опитаме да пресъздадем тази коледна нощ, разкривайки ви тайните на старите поверия.
Според народните поверия на Бъдни вечер излизат демони и таласъми и бродят до 6-ти януари (когато Христос е покръстен). Ето защо се слага една скилидка чесън в джоба, за да гони злите духове. Не бива да се излиза навън без нея.
След нареждането на празничната трапеза, стопанинът трябва да запали точно определен пън в огнището, който се нарича бъдник. Оставя се да тлее през цялата нощ. Дървото може да бъде буково, крушово или дъбово. Преди да се сложи в огъня, в него се издълбава дупка, която се пълни със зехтин, червено вино и тамян, запечатва се с пчелен восък.
👉 Вижте всички Поверия за Бъдни Вечер
Вътрешни препратки
Именни дни през месецаИменни дни през декември
Празници през месеца
Значение на имета
Всички именни дни през годината
Външни препратки
Wikipedia
Православието
Съновникът
Не пропускайте да видите и ⤵️
Гадания на Бъдни Вечер
Бъдник – Бъдни вечер
Тайнството на Бъдни вечер
Малко познати факти за Коледа
Мръсни дни от Коледа до Йордановден
Коледни традиции по света
Пожелания за имен ден
Пожелания за имен ден на жена
Пожелания за имен ден на мъже